Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Otoklav Kullanımı
#1
Isı ile sterilizasyon laboratuvarda kullanılabilecek en kolay ve güvenilir yöntemlerdendir. Nemli ortamda ısı ile sterilizasyonda kullanılan otoklavlar, malzemelerimizi ve çözeltilerimizi yüksek sıcaklığın etkisi ile mikroorganizmalardan arındırır ve daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlar. Sıcaklığın 100°C nin üzerine çıkması mikroorganizmaların proteinlerini denatüre eder ve etkilerini ortadan kaldırır.

   Otoklavda genellikle kullandığımız değerler 121°C sıcaklık, 1 atm basınç ve 15-20 dakikadır. 134°C sıcaklık için ise 2 atm basınç ve 3 dakika yeterlidir. Tabi ki steril  edilecek malzeme ve sıvılar bu değerlere dayanıklı olmalıdır.

  Her ne kadar yeni nesil cihazlar dijital olsa da otoklav kullanımında aşağıda sıralanan hususlara dikkat edilmelidir:

  --> Malzemeler buhar geçişine izin verecek şekilde paketlenmeli ve otoklava sıkışık olmayacak biçimde yerleştirilmelidir.

  --> Sıvı sterilizasyonunda, sıvı bulunduğu kabın %80 ine kadar doldurulmalıdır.

  --> Malzemeler otoklava girmeden önce temizlenip kurutulmalı ve daha sonra paketlenmelidir.

  --> Malzemeler gerekli muameleyi görüp görmediklerini kontrol etmek amacıyla otoklav bandı ile işaretlenmelidir.

  --> Cam sterilizasyonunda kapaklar gevşek bırakılmalıdır.

  --> Otoklava malzeme yerleştirmeden önce kazanın temizliği ve kazanda yeterli miktarda su olup olmadığı kontrol edilmelidir. Su miktarı az ise yeteri kadar distile su eklemesi yapılmalıdır.

  --> Malzemeler yerleştirildikten sonra kapak buhar çıkışına izin vermeyecek şekilde sıkıca kapatılmalı ve gereken sterilizasyon  değerleri ayarlanmalıdır. Süre bitmeden ve cihaz işlemin sonlandığını belirtmeden kesinlikle kapak açılmaya çalışılmamalıdır.

  --> Otoklavın tahliye suyunun boşaltıldığı kap doluluk yönünden kontrol edilmeli, gerektiğinde boşaltılmalıdır.

  --> Kapak açıldıktan sonra malzemeler sıcaklığa dikkat edilerek çıkarılmalıdır.
Ara
Cevapla
#2
Selamlar,

Laboratuvarda kullandığımız otoklavda biz genelde 120 C'de 20 dakika otoklav yapıyoruz. Bunu hem sıvılar, hem katılar, hem temiz hem de kirli malzemeler için kullanıyoruz. Dolayısıyla orada sıkıntı yok da, biz otoklavda sık sık buz dolabı poşeti kullanıyoruz paketleyici olarak. Çok güzel çalışıyor. Yani, hiçbir büzülme, erilme, yapışma göstermiyor. Şimdi elimizde sürgülü buz dolabı poşetleri var. Hani şu şerit şeklinde plastikler ile birbirini tutan (Ziploc poşeti olarak da bilinen) şeylerden. Siz bunları otoklavda hiç denediz mi, onu merak ettim? Gerçi büyük ihtimalle iki gün içerisinde biz de deneyeceğiz de, yine de eğer sonucu bilirsek denemeye gerek kalmaz diye düşündüm...

Teşekkür ederim.
Kolay gelsin.
Ara
Cevapla
#3
Siz soruya cevap vermediniz, ama biz gereken bilgiyi edindik. Ziploc poşetlerini otoklova koyduk ve gördük ki 120C'de 20 dakika muamele bu poşetlere zarar veriyor. Poşetler yapışmış halde çıktı otoklavdan. Üstelik "kapama" görevi gören ağız kısım da bozulmuştu. Bu denemeye göre, otoklavda kapanıp açılan poşetleri kullanmanın uygun olmadığını söyleyebilirim.
Ara
Cevapla
#4
Gecikmeden dolayı kusura bakmayın.

Açıkçası zaten ziploc poşetini denememiştik. Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi